Bahçe Çeşmesi
Written by barbeku

Taş Çeşme

Profesyonel Taş Çeşme Yapımı

Çeşme Türk kültüründe büyük öneme sahip dekorasyon ürünlerinden biridir. Özellikle bahçelerde, köylerde, tarihi mekanlarda ve akla gelebilecek pek çok yerde tercih edilmektedir. İnsanlar açısından büyük kolaylık sağlar. Bu sebeple hayrat olarak yaptırılır. Tarihe de büyük katkı sağladığı bilinen bir gerçektir. Uzun yıllar geçse de yıkılmaya ve sökülmeyen tek yapıt çeşmeler olarak kabul edilir.

En kaliteli ve profesyonel ürünlerden olan taş çeşme oldukça ince detayları barındırmaktadır. Yapımı ve işlenmesi ince işçilik ile gerçekleştirilir. Sanatsal değeri yüksek profesyonellikte işlenmektedir.

Kısa sürede şekillendirilen taş çeşme örnekleri belirtilen alanlara kurulmaktadır. Özellikle köylerde büyük ihtiyaç duyulan taş çeşmeler, yaptıracak kişinin isteğine göre şekillendirilmektedir. Bu noktada birbirinden farklı köy çeşme modelleri detaylı bir şekilde incelenebilir.

Köy Çeşme Modelleri

Genellikle klasik niteliklerde olan köy çeşme modelleri yaptırılma amacına göre farklı detaylarla süslenmektedir. Örneğin köy çeşmesi hayır amacıyla kurulmuşsa hayırseverin adı işlenmektedir. Genellikle özlü bir söz veya dua yazılmaktadır. Çeşme için kullanılacak olan malzeme tercihe göre değişiklik gösterir. Çünkü bir malzemenin özelliği diğerinden farklıdır. Bu durum ekonomik olarak da önem taşımaktadır.

Mermer ya da taş, köy çeşme modelleri için kullanılan ana malzemeler arasındadır. Taş işlenmesi kolay olması sebebiyle daha ekonomik ürünler arasındadır. Mermer çeşme modelleri ise oldukça uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Genellikle uzun yıllar dayanıklılık göstermekte ve tarihi değer taşımaktadır. Kullanılan taşın özelliği de dikkatleri üzerine çeker. Bazı köy çeşmeleri tek musluklu yapılmakta bazılarıysa çift musluklu olarak tasarlanmaktadır. Bu noktada kurulacak mekanın ihtiyacı dikkate alınmaktadır.

Taş Çeşme Yapımı ve Avantajları

Doğal taşların özenle şekillendirilmesi ve işlenmesi taş çeşme yapımı konusunda önemli aşamalar arasındadır. Özellikle tarihi ve estetik öneme sahip olan çeşmeler için Urfa taşı gibi nitelikli taşlar kullanılmaktadır. Çeşme yapımında taş kullanımı çeşitli avantajları barındırmaktadır. Özellikle doğal ve nitelikli taşların kullanımı görsel anlamda zenginlik sunmaktadır.

Çeşme yapımında doğal taşların kullanılması estetik olarak şıklık sunmasının yanı sıra kullanışlılığıyla da dikkat çekmektedir. Özellikle köylerde ve bahçelerde doğanın güzelliğini tamamlayıcı bir özellik taşımaktadır. Ayrıca taş çeşme, yangın, sel gibi doğal afetlere karşı yüksek dayanıklılık göstermektedir. Bu sebeple uzun yıllar dayanmakta ve kullanılmaktadır.

Taş Çeşme Örnekleri

Dayanıklılığı ile bilinen taş malzemelerin çeşmeler için de kullanılıyor olması kaçınılmaz bir gerçektir. Zamanın ilerlemesiyle birlikte taş dekoratif malzeme olarak önem kazanmış, bu durum taş çeşme örnekleri için de gereklilik taşımıştır. Bu noktada dekoratif taş çeşme örnekleri dikkatleri üzerine çekmektedir. Dekoratif taş çeşme örnekleri müşteri ilgi ve ihtiyaçları baz alınarak tasarlanmaktadır.

Örneğin kalabalık bir alanda çeşme yapılacaksa genellikle çift çeşmeli modeller tercih edilir. Ancak ıssız bir yol kenarı için tek çeşmeli ve dar çeşmeler ihtiyacı görme konusunda yeterlilik sağlar. Çeşmenin oyma ve yontma konusunda işçilik hesabı müşteriye aittir. İşçilik miktarı arttıkça ekonomik değeri artmaktadır.

 
whatsapp2018.png (8 KB)
tel2018.png (8 KB)